Marzysz o idealnej przestrzeni, w której można zrelaksować się w po długim, wyczerpującym dniu? Doskonałym sposobem na zregenerowanie się jest długa kąpiel w wannie z pachnącymi solami mineralnymi lub z pianą. Trudno jednak zapewnić sobie maksymalną wygodę, kiedy dysponuje się bardzo małą łazienką, której nie da się urządzić dokładnie tak, jak by się chciało. Jak natomiast można zagospodarować niedużą przestrzeń łazienki, by było to miejsce i wygodne, i funkcjonalne, i ładne?

Jak “powiększyć” przestrzeń

W urządzaniu pomieszczeń o niewielkiej powierzchni ważna jest kwestia doboru elementów estetycznych – nie można wybrać materiałów i wzorów, które optycznie pomieszczą i tak już niedużą przestrzeń. Wrażenie powiększenia przestrzeni zapewnią jasne barwy – najlepiej, jeśli na ścianach postaramy się unikać wzorów, chyba że będą to szerokie poziome pasy. Głębi doda duże lustro, zwłaszcza dobrze oświetlone – rozpraszanie się światła pozwoli odnieść wrażenie, że łazienka jest znacznie większa.bathroom-728743_960_720

Warto wiedzieć, że dobry efekt optyczny jeśli chodzi o małe pomieszczenia dają gładkie kafle, bez wyraźnych linii połączeń – najlepiej użyć fugi w tym samym odcieniu. Jasne kolory i odpowiednie operowanie światłem mogą zdziałać cuda.

Funkcjonalna łazienka

Znacznie poważniejszym problemem jest urządzanie małych łazienek pod kątem ich funkcjonalności. Czasem przestrzeń jest mocno ograniczona, tak że trudno postawić tam nawet wannę. Jeśli jednak odpowiednio się postaramy, można zamontować wannę o niepełnym wymiarze lub asymetryczną – nie będzie tak duża i wygodna jak zwykła, ale jeśli doda się do niej natrysk i zamontuje kabinę, zyskujemy dodatkową funkcję.

W łazience często przechowuje się sporo drobiazgów związanych z pielęgnacją ciała, ale także środki czystości. Zamiast załamywać ręce, że w brakuje w naszej łazience miejsca na szafki, warto pomyśleć, jak można maksymalnie zagospodarować całą przestrzeń. Szafki można przecież zamontować także na ścianach. Rzadko wykorzystywana jest przestrzeń nad wanną, gdzie można zamontować bardzo wygodne półki. W urządzaniu łazienki warto wykorzystać asymetrie i zagospodarować kąty pomieszczenia, na przykład montując umywalkę w rogu toalety.